Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
94 posty 1863 komentarze

w pogoni za prawdą ...

Gosia z Wrocka - "Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni, że spotykasz ich na każdym kroku..."

Zmarł animator Bolka i Lolka oraz Reksia.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

O Marianie Wantole zrobiło się głośno, gdy o Jego losie pinformował program "Sprawa dla reportera" pod koniec ubiegłego roku. Pan Marian był animatorem najbardziej kultowych kreskówek w historii Polskiej animacji takich jak Reksio czy Bolek i Lolek.

Pan Marian żył w bardzo trudnych warunkach, które nie przystawały do jego osiągnięć. Po przepracowaniu ponad 50 lat nie miał  dostępu do ciepłej wody, a mieszkanie ogrzewał węglem.Nigdy nie narzekał na swój los.

Poruszeni jego losem internauci, po emisji programu zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Udało się zgromadzić ponad 31 tysięcy dolarów. Niestety, pan Marian nie będzie mógł spożytkować tych środków. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej poinformowało właśnie, że animator zmarł.

Odszedł w Nowy Rok. Miał 86 lat.

KOMENTARZE

 • @t-rex 12:57:10
  T-rexie, miałam okazję oglądać program o którym wspomniałam w leadzie.Pan Marian wygladał na człowieka pogodzonego ze stanem rzeczy.Najwyraźniej traktował tę sytuację jako coś normalnego.Mówił, że jest już stary, zże swoje przezył i że to młodzi tak naprawdę są najważniejsi.Tyle tylko, że tu przecież nie o to chodzi. Jak słusznie zauważyłeś, ten człowiek powinien żyć z tantiem, podobnie jak emerytowani piosenkarze, których piosenki są puszczane przez stacje radiowe. W USA byłby milionerem.
 • @t-rex 13:02:02
  Polskie bajki były fantastyczne i należy im kultywować.Często są puszczane na kanale tv plus. Osobiście dodałabym do czołówki koziołka matołka i misia coralgola.
 • SMUTNA WIADOMOŚĆ
  Szkoda, że ten program o którym piszesz, nie pojawił się wcześniej, może by to coś dało.Byłoby stać Pana Mariana na lepsze leki.Ech do dupy jest to wszystko.
 • @t-rex 13:02:02
  Cały PRL był światem odwróconym, postawionym na głowie. Rzadko komu osiągnięcia przekładały się na wymierne apanaże.

  No tak ale przecież ponad dwie dekady "demokracji", to był cas aby właśnie takie rzeczy naprawić.
 • @t-rex 13:02:02
  czemu ich nikt nie puszcza?

  --------------------

  Przeciż są na youtubie , wystarczy poszperać.

  http://youtu.be/wOa2wEItHzk
 • Panie, świeć nad jego duszą.
  [*]
 • Kiedy była kolaudacja filmów w Bielsku, Pan Wantoła
  by przedstawić swój pomysł, wskakiwał pod stół, drapał się nogą za uchem i szczekał. Wszyscy przyjmowali to normalnie, bo tam tak było, ale studentom na praktykach szczęka opadała.
 • @t-rex 12:57:10
  Pan Śp. Marian Wantoła, nie cierpiał niedostatku za PRLu bo ten skończył się w 13.12.1981 roku a własnie za "demokracji". Pewnie dlatego by jak najszybciej słuch i ślad po tych latach świetności Polski (i sztucznie tworzonych rynkowych niedostatków) zaginął.
  Potwierdzeniem tego o czym piszę niech będzie fakt, że Gierek także umierałby w nędzy, gdyby nie renta... belgijska! i pomoc bliskich. Gierek nie dostawał polskiej emerytury! wyobrażasz sobie jak musiał sie narazic dzisiejszej "demokracji"?!... chyba tak samo jak tacy Twórcy Polskiej Kultury Narodowej (bo Pan Śp Marian Wantoła z całą pewnością stworzył Swój Tom w naszej Kulturze Narodowej)...
  Więc może więcej szcunku dla Epoki Gierka, bo z całą pewnościa historycy ocenia ten okres jako jeden z anjlepszych w Historii Polski
 • Wielka szkoda, że w Polsce tacy wybitni ludzie żyją i umierają
  w warunkach niegodnych.Pan Marian zasłużył sobie na dostatnie zycie, a tutaj jak widać pomimo obalenia kommunizm nic się nie zmieniło.
 • @Jan Paweł 14:56:24
  Gierka bym tak nie gloryfikował, bo dopiero niedawno, zostały spłacone zaciągnięte przez Niego długi.Jednak gdy się Go porówna dla przykładu do Tuska, to faktycznie wyrasta na postać pozytywną.Rozwój rolnictwa, przemysłu ciężkiego i lekkiego.Praca dla każdego obywatela........zupełne przeciwieństwo rządów PO, które wyprzedaje całą Polskę kawałek po kawałku, a po wielkich zakładach pozostały tylko kikuty budynków, lub zostały one przekształcone w powierzchnie magazynowe lub biura do wynajęcia.
 • @t-rex 13:02:02
  Jeżeli PRL był wg Ciebie postawiony na głowie, to na czym stoi III RP tuskowa??? Chyba wisi do góry nogami i to na bardzo cienkiej nitce. W porównaniu ze zgniłym kapytalyzmem komuna była rajem. Gdyby do dzisiaj byl PRL, to Pan Marian żyłby w przyzwoitych warunkach, może kokosów by nie miał, ale emerytura starczałaby na przeżycie od 1-go do 1-go i na ciepłą wodę i opał , jedzenie i leki byłoby go stać. Na pewno żyłby w lepszych warunkach, niż w tuskolandii.
 • @ewcia 14:12:23
  Zgadzam się, nie mamy demokracji tylko PRL BIS i to w gorszym wydaniu.
 • @circ 14:31:53
  Perła. ten Twój komentarz... o takich ludziach należy mówić z wielkim szacunkiem.
 • @Jan Paweł 14:56:24
  W sumie to się zgadzam z Twoim komentarzem.Gierek zostawił długi, ale przynajmniej Polska była w tamtych czasach w rozkwicie gospodarczym.Tusk też zostawi po sobie długi , tyle tylko, że znacznie większe, a Polska jest na marginesie bankructwa gospodarczego.
 • @Piotr Mazurek 16:13:31
  Cóż powiedzieć, przykre to co się dzieje z naszą Ojczyzną.
 • @Piotr Mazurek 16:18:16
  W punkt, napisałam prawie identyczny komentarz :)
 • Szkoda wielka
  Odpoczywaj w spokoju [*]
 • @t-rex 13:02:02
  Cały PRL był światem odwróconym, postawionym na głowie. Rzadko komu osiągnięcia przekładały się na wymierne apanaże. To był system programowego gnojenia indywidualności, i tyle.

  ******************

  Dziwią mnie takie komentarze pod postem na temat śmierci człowieka.Moim zdaniem to ostatnie miejsce na politykowanie.
 • @Bożena Wartel 15:19:55
  Temat polityki został podniesiony w kontekście warunków w jakich żył Pan Marian.Moim zdaniem to nie jest off topic.
 • @ Szkoda ,że nie doczekał innych warunków
  Podobnie jak t-rex mam te same refleksje,że nie doczekał po tylu
  latach godnych warunków życia.Pamiętam jak któregoś dnia,
  wspominano jego wkład animacyjny i pokazywano cięzkie warunki
  w jakich przyszło mu żyć.Miałam nadzieję,że po tym materiale
  ten stan sie poprawi.Niestety nie doczekal,a Reksia i Bolka
  sama chętnie oglądałam jako dziecko.
  Animacja ,to cięzki kawałek chleba.Trzeba zrobić tysiące rysunków, do
  ujęć kikuminutowych.Sama przez krótką chwilę liznęłam tej przygody
  -to bardzo wymagające i czasochłonne zajęcie,zapis ruchu jest b.pracochłonny,a może powinnam powiedzieć był ...parę ładnych lat
  wstecz,bo teraz z dzisiejszą techniką pewnie jest nie porównywalny do tego co kiedyś...
 • @Niespodzianka 06:07:15
  T-rex napisał jednak głównie , że to wina komuny, a to przecież nie do końca prawda.Od ponad dwóch dekad zyjemy w państwie "demokratycznym", mimo to nic sie w tej kwestii nie zmieniło.
 • all
  [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/138/41891733508465320801369.jpg/][IMG]http://img138.imageshack.us/img138/5332/41891733508465320801369.jpg[/IMG][/URL]

  Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]
 • @Gustlik222 18:55:00
  Nie wiem, co robiłeś za pierwszej komuny (jeśli w ogóle ją pamiętasz), ale ja pamiętam wszeogarniający syf, szarość i tandetę, nie wspominając o pustych półkach, po "wspaniałej" epoce Gierka, żyjącego na krechę. Dopiero uwolnienie gospodarki za rządów Rakowskiego (Ok - też komuna, ale najważniejsze rozwiązania całkowicie niekomunistyczne) spowodowało niesamowity wzrost gospodarczy, przy czym nie mam na myśli ekonomicznych wskaźników, tylko wzrost aktywności ludzkiej, sam zasuwałem i sprzedawałem umowy na giełdzie samochodowej i to była dla mnie ekstra kasa. Nagle można było wszystko dostać w sklepach, te powstawały jak grzyby po deszczu, mieszkałem na Ursynowie, to było widoć gołym okiem, jak po latach kryzysu (spowodowanego przez nieudolne rządy Spawacza, który kontynuował planistyczną wizję zwoju (bo przecież nie rozwoju kraju), budzi się energia Polaków chcących sprowadzać, handlować, harować od świtu do nocy, żeby się dorobić. Z kupowaniem też nie było problemu, bo ludzie mieli kasę (tzw. nawis inflacyjny). Gdyby nie głupota rządzących (od I komuny rzecz jasna) drukujących bez opamiętania tony papieru zwanego dla niepoznaki pieniądzem, to pewnie uniknęlibyśmy hiperinflacji. Wszystko w końcu się skończyło po wprowadzeniu "genialnych" tzw. ustaw Balcerowicza (ostatnio można było przeczytać o planie Sachsa, jak powstał w ciągu jednej nocy), choć jeszcze szło siłą rozpędu, ale kolejne socjalistyczne rządy (bieleckie, olszewskie, suchockie i drugokomunne) załatwiły sprawę.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31